HORY A MESTO TRENČÍN 

festival horského filmu a dobrodružstva 

slogan
Ďalšie informácie
motiv

FESTIVALOVÉ FILMY

SKALA

Vietnam

Vietnam

Réžia: Josh Lowell
USA, 2005, 20 min

Klem Loskot a Tim Emmett s priateľmi sólujú nad morom v mystickom zálive Ha Long vo Vietname. Žijú na tradičných vietnamských lodiach v zálive a v nekončenom labyrinte skalných veží, vyrastajúcich priamo z mora trávia dva týždne objavovaním lezeckých možností v nádeji, že nájdu dokonalú lezeckú stenu.

Last Exit Titlis

Last exit titles

Réžia: Jochen Schmoll
Nemecko, 2004, 17 min

Mount Titlis je 3040 metrov vysoká hora v strede Švajčiarska. Špičkový nemecký lezec Stefan Glowacz, ktorý sa špecializuje na ťažké prvovýstupy v skalných stenách vysokých hôr, sa rozhodne ako prvý vyliezť previsnutou východnou stenou Titlisu.

Štvornohí rebeli (Rebels With Paws)

Réžia: Peter Mortimer, Produkcia: Peter Mortimer a Timmy O´Neill
USA, 2005, 3 min

Biscuit a Felix sú najväčší lezeckí extrémisti medzi psami.

Jack Osbourne: Adrenalínový feťáčik (Jack Osbourne:Adrenaline Junkie)

Jack Osbourne: Adrenalínový feťáčik

Réžia: Ed Stobart, Craig Pickels, Jon Turner
Anglicko, 2005, 46 min

Jack Osbourne, syn známeho speváka, sa pol roka pripravoval na výstup na El Capitan. Jeho tréning pozostával z kickboxu v Thajsku alebo naháňania sa s býkmi v Pamplone. Počas tohto obdobia schudol o 30 kíl, no nezmenil sa len fyzicky. Ak bol El Capitan, legenda medzi lezeckými skalami, pre Jacka spočiatku dobrým rozmarom, počas výstupu sa pre neho stal symbolom prekonania seba samého.
OK, Jack rock on!

Útek z pevnosti Alcatraz (The Escape From Alcatraz)

Útek z pevnosti Alcatraz

Réžia a produkcia: Chris Alstrin
USA, 2005, 12 min

Dokument Útek z pevnosti Alcatraz zaznamenáva Richa Purnella na mixovej ceste, o ktorej sníval takmer 10 rokov. V lete roku 2004 ju Rich odistil spolu s Ericom Malmgrenom. Po niekoľkých pokusoch dostať sa až k jaskyni zdola, museli Rich a Erich vyliezť dĺžku obtiažnosti 5.9 v skale, ktorú nakoniec zafixovali 100 metrovým statickým lanom, aby si uľahčili ďalšie pokusy.

Karakoram

Karakoram

Réžia: Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, Produkcia: STV
Slovensko, 2005, 26 min

Karakoram je krátky film o pôsobení súrodej a nesúrodej partie vo vrchoch Karakoramu v Pakistane. Film zaznamenáva príbeh dvoch prvovýstupov na dva rozličné vrcholy - Shipton Spire a Great Trango - dvoma rozličnými spôsobmi postupu. Team Trango (Dodo Kopold a Gabo Čmárik) je dvojica mladých lezcov, ktorí sa pokúšajú o vrchol Great Tranga alpským štýlom.

ZEM

Nedobytný vrchol (Unconquerable Summit)

Nedobytný vrchol

Réžia: Vladimír Ťulkin, Produkcia: M-Art Studio
Kazachstan, 2002, 40 min

Nedobytný vrchol je emotívny filmový portrét charizmatického himalájistu Anatolija Bukrejeva, ktorý počas svojho života uskutočnil 21 výstupov na najvyššie vrchy Himalájí, navyše bez použitia prídavného kyslíku. Bukrejev získal medzinárodné ocenenie, keď v roku 1996, počas expedície na Everest, pre záchranu troch lezcov riskoval vlastný život. Film využíva predovšetkým archívne zábery z Bukrejevovej poslednej dramatickej expedície na vrchol Annapurny. Jeho priatelia si ho pamätajú ako neobyčajného človeka.

Pururambo

Pururambo

Réžia a produkcia: Pavol Barabáš, K2 studio
Slovensko, 2005, 56 min

Nová Guinea je najväčší tropický ostrov sveta. Pod nepreniknuteľným zeleným závojom pralesa sa aj v dobe satelitov ukrýva zem tajomstiev, povier, a neobjavených záhad. V labyrinte neprívetivých močiarov žijú ľudia vysoko na stromoch v primitívnych podmienkach tak, ako v dobe kamennej.

VZDUCH

Dolomýtický tranz (Dolomytic Trance)

Dolomýtický tranz

Réžia: Dominique Janiszewski
Francúzsko, 2005, 7 min

Dolomity sú jednou z najlepších oblastí pre novú hru: skalné lezenie a basejumping. Štyria priatelia zo Chamonix - Jérôme Ruby, Dédé Rhem, Sam Beaugey a J. No Itzstein - idú za svojím snom: vylezú na Cimu Grande di Lavaredo a zoskočia z vrcholu.

Vysoko letiace vrcholy (High Fly Summits)

Vysoko letiace vrcholy

Réžia: Dominique Janiszewski, Produkcia: Ride the Planets
Francúzsko, 2005, 11 min

Členovia Soulflyer's Team (Loic Jean-Albert, Val Montant a Pierre Desmet z Francúzska) lyžujú a lietajú ponad Mont Blanc a Mount Fuji.

VODA

Padanie (Falling)

Padanie

Réžia: John Armstrong
USA, 2004, 5 min

Náladový film o kajakovaní v Mexiku vo vodopádoch Aqua Azul.

The Dream

Réžia: Peter Csonka
Slovensko, 2005, 27 min

Tento film je o slovenských freestylových kajakároch, o splnení túžob a zároveň aj o adrenalínovom opjení.

Sick line IV.

Sick line  IV.

Réžia a produkcia: Olaf Obsommer, Big-O Production
45 min

"Sick line" je najtrúfalejšia a najelegantnejšia línia jazdy cez divoké pereje, hlboké kaňony a vysoké vodopády. Zrýchlenie, vzrušenie a sila "sick line" sa pre kajakárov, ktorí ju zakúsili stáva návykovou. Túžba po neprekonateľnej línii ženie Olafa Obsommera a Jensa Klatta hľadať nové dobrodružstvá na neznámych riekach. Vydajte sa spolu s najlepšími kajakármi na divoku jazdu, ktorá nie je iba športom, ale životným štýlom, nekonečnou cestou veľkolepým svetom vody.
Bolesť je dočasná - sláva trvá naveky. Kajakovanie na hranici ľudských možností.

SLOVENSKÁ A ČESKÁ PREMIÉRA!!!!

HORSKÉ BICYKLE

Defekt

Defekt

Réžia a produkcia: Dan Heaton
USA, 2005, 10 min

Niekoľkí z najlepších monocyklistov na svete predvádzajú, čo dokážu na jednom kolese v terénoch Severnej Ameriky od Kalifornie až po Bristkú Kolumbiu.

The Collective

The Collective

Réžia: Jamie Houssian
Kanada, 2004, 15 min

Akčný film o horskom bicyklovaní.

Roam

Roam

Réžia: Jamie Houssian, Darcy Wittenburg
Kanada, 2006, 45 min

ROAM je dlho očakávaný umelecký kultový 16 mm film od režisérov predošlého filmu The Collective so špičkovými americkými a kanadskými jazdcami. Režiséri Jamie Houssian a Darcy Wittenburg používajú progresívne a inovátorské mobilné metódy filmovania horských cyklistov s výsledným efektom neuveriteľného plynutia.

SNEH

Na hrane

Na hrane

Réžia: Ivan Kršiak, ľubomír Viluda
Slovensko, 2006, 28 min

Polohraný dokumentárny film vykresľuje príbeh jednej posádky krnačkových pretekov - netradičného športu z oblasti stredného Slovenska. Film o adrenalíne, šialenstve, (ne)zodpovednosti a láske.

Peknô

Réžia: Majo Ligda, Braňo Molnár
Slovensko, 2006, 4 min

Krátka, viacmenej náhodne vytvorená snímka o tom, ako "pekne" dokáže plynúť zimný čas v Jasnej.

Ďalšie informácie

ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ