HORY A MESTO TRENČÍN 

festival horského filmu a dobrodružstva 

slogan
Ďalšie informácie
motiv

HORY A MESTO TRENČÍN

...o festivale

Milí návštevníci,
v dnešnej uponáhľanej dobe, kde hrá kariéra a peniaze prím často zabúdame na pokoj. Pokoj, po ktorom často tak veľmi túžime, pokoj, ktorý azda len ťažko nájdeme v mestách, kde sme pod tlakom financií, pod tlakom reklám, pod tlakom povinností... Ocitáme sa v každodennom pracovnom kolotoči, na ktorý už máme dávno predplatený lístok. Čím dlhšie v ňom sme, tým rýchlejšie sa točí. Bombarduje nás stres a únava.

Akoby sme už zabudli na krásu hôr, ktoré sú okolo nás. Akoby sme zabudli na slobodu. Na prechádzky po úzkych chodníčkoch, ktoré lemujú päty mohutných štítov, pri ktorých nám vyfučia z hlavy každodenné problémy, pri ktorých z nás odpadne únava a s úľavou zásobíme naše zadymené pľúca čerstvým vzduchom.

Práve priblížiť pokojnú atmosféru hôr je hlavný dôvod, prečo som sa rozhodla priniesť to najcennejšie z prírody priamo do mesta - kúsok hôr.

Na jar sa v Bratislave konal už siedmy ročník festivalu Hory a mesto, ktorého zakladateľom je Slovák žijúci v kanadskom Vancouri Alan Formánek. Nebolo ma treba dlho presviedčať. Slovo dalo slovo a ja, povolaním učiteľka, som namiesto oddychu strávila celé leto prípravami festivalu. V partii horolezcov sa našlo niekoľko nadšencov, ktorí mi pomáhajú s nástrahami organizovania takéhoto podujatia, s ktorým som doteraz nemala žiadne skúsenosti.

Mojim cieľom je propagácia dobrodružného filmu a športov, všestranná podpora zdravého životného štýlu a podpora alternatívneho využitia voľného času. Festivalom chcem osloviť aktívnu odbornú verejnosť, priaznivcov horských športov a filmov, ale predovšetkým mestských ľudí a mládež a nadchnúť ich pre krásy prírody a zdravý spôsob života. Túžim vytvoriť podujatie, na ktorom by vznikol priestor na odovzdávanie horských skúseností, získavanie hlbších informácií, výmenu názorov medzi verejnosťou, filmármi a športovcami.

Počas troch festivalových dní vzhliadnu návštevníci podujatia dokopy deväť hodín kvalitných filmov natočených autentickým okom kamery dokumentaristov z celého sveta, humornejšie ladené budú filmy regionálnych amatérskych tvorcov, z ktorých bude nakoniec ocenený najlepší amatérsky film. Dopoludnia dostane priestor filmový blok pre školy. Okrem prehliadky filmov z horského prostredia budú súčasťou festivalu prednášky a besedy s významnými osobnosťami horských športov, spojené s premietaním diapozitívov, výstava horskej fotografie a fotosúťaž amatérskych fotografov, miniveľtrh výrobcov a distribútorov outdoorových potrieb. Medzi sprievodnými podujatiami sú aj preteky slovenského pohára v drytoolingu na cvičnej horolezeckej stene a súťaž v zjazde na horských bicykloch z lesoparku Brezina.

Organizovanie takéhoto podujatia je náročne nielen na čas, ale predovšetkým úsilie, ktoré musím vynakladať pri jeho realizácii. Chcem sa preto poďakovať predovšetkým mojej rodine, ktorá stojí pri mne a od začiatku ma podporuje v mojej činnosti, priateľom, ktorí mi pomáhajú a zdieľajú so mnou tú radosť, ktorú z organizovania mám, mestu Trenčín, ktoré bolo neváhalo zastrešiť toto podujatie, sponzorom, na ktorých stojí celý projekt, členom realizačného štábu a predovšetkým vám. Vám - návštevníkom festivalu, bez ktorých by bola moja snaha zbytočná, vám, ktorí prídete a spolu s nami si vychutnáte tú pravú atmosféru hôr.

Ďakujem
Marka Dutková

Nezabudnite, začíname vo štvrtok 9. novembra 2006.